Aktywny Zagroń - atrakcje turystyczne
Ścieżka rowerowo-piesza nad Żylicą
Przy wsparciu Funduszy Unijnych, w ramach projektu "Rozbudowa i modernizacja ścieżki rowerowo-pieszej w Szczyrku (Deptak nad Żylicą i dalej w kierunku Buczkowic) oraz zagospodarowanie terenu centrum Miasta Szczyrk", powstała nowa nawierzchnia Deptaku nad Żylicą. Zagospodarowana ścieżka będzie służyć spacerowiczom o każdej porze roku. To także odcinek przygotowany z myślą o rowerzystach (trasa w Szczyrku połączona jest z trasą rowerową w Buczkowicach) oraz uprawiających narciarstwo biegowe.
Spacer/wycieczka rowerowa rozpoczyna się przy Urzędzie Miasta i biegnie wzdłuż rzeki Żylica do placu w Centrum i dalej do Amfiteatru „Skalite”, obok Skoczni „Skalite” oraz Centralnego Ośrodka Sportu.
"Plac św. Jakuba" w Centrum Szczyrku
Przy wsparciu Funduszy Unijnych, w ramach projektu "Rozbudowa i modernizacja ścieżki rowerowo-pieszej w Szczyrku (Deptak nad Żylicą i dalej w kierunku Buczkowic) oraz zagospodarowanie terenu centrum Miasta Szczyrk", na terenie byłego dworca autobusowego powstał plac mający pełnić funkcję przestrzeni publicznej w centrum miasta. Plac ma również za zadanie spiąć przestrzeń pomiędzy główną ulicą miasta, czyli ul. Beskidzką, a rozbudowywaną ścieżką rowerowo-pieszą biegnącą wzdłuż koryta rzeki.
Zagospodarowanie placu obejmuje następujące elementy: fontanna – zlokalizowana w części północnej terenu, stanowiąca centrum kwadratowego placu osadzonego z dwóch stron zielenią wysoką, strumień – biegnący przez plac centrum z północy na południe, od placyku z fontanną do ciągu rowerowo-pieszego przy rzece, placyk przy ul. Beskidzkiej z tablicą informacyjną; plaża trawiasta – zlokalizowana pomiędzy ciągiem rowerowo-pieszym a rzeką, wprowadzono nowe grupy drzew i krzewów oraz ławy gabionowe; od strony Hotelu Alpin znajduje się przestrzeń porośniętą trawą oraz obsadzoną zielenią (drzewa i krzewy), mała architektura: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery.
Crossowy tor rowerowy i trasy narciarstwa biegowego
Utworzenie Centrum Rekreacji (crossowego toru rowerowego i trasy narciarstwa biegowego) w Szczyrku stanowiło element projektu kluczowego „Rozwój infrastruktury turystycznej Subregionu Południowego” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Dzięki środkom Unii Europejskiej dawne tereny rolne zostały przekształcone w obiekt rekreacyjno-sportowy w postaci ogólnodostępnej trasy o długości 1,85 km, która może być wykorzystywana o każdej porze roku - w sezonie letnim jako trasa do kolarstwa crossowego, zaś w sezonie zimowym – jako trasa do narciarstwa biegowego.
Trasa zlokalizowana jest przy ul. Sosnowej w Górnym Szczyrku. Ze względu na swoją konfigurację umożliwia uprawianie narciarstwa biegowego zarówno osobom rozpoczynającym swoją przygodę z narciarstwem jak i zaawansowanym narciarzom. W okresie letnim będzie ona wykorzystywana jako trasa rowerowa, co umożliwi uprawianie kolarstwa crossowego szerokiemu gronu odbiorców. Ponadto, trasa spełnia wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz Polskiego Związku Kolarskiego, co umożliwia rozgrywanie zawodów dla dzieci i młodzieży, jak również najwyższej rangi zawodów międzynarodowych w biegach i kolarstwie.
Na obiekcie odbyły się już m.in.: Zawody dzieci MISTRZOSTWA SZCZYRKU w biegach przełajowych, Zawody rowerowe z cyklu Family Cup, Puchar Beskidów w Kolarstwie Górskim 2011, Beskidzki Bieg z Psem, 2 Amatorski Puchar MTB „Śląsk-Beskidy 2011”, X Światowe Igrzyska Polonijne, VIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych, Dzień Dziecka 2012
Kompleks skoczni narciarskich "Skalite"
Skocznia narciarska „Skalite” powstała w 1937r. Pierwotnie osiągano na niej odległości do 40m. Po zakończeniu II wojny światowej skocznia została przebudowana przed narciarskimi Mistrzostwami Polski w 1948r., umożliwiając oddawanie skoków o długości do 70m. W latach 2007-2008 skocznia została po raz kolejny przebudowana – powstała wówczas skocznia K-95 (HS-106). Na przełomie 2007/2008 dobudowano obok skoczni K-95 obiekt o punkcie K usytuowanym na 70 metrze (HS-77). W latach 2009/2010 dobudowano trzecią skocznię - K-40. Na obiekcie organizowane są najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej. (www.szczyrk.cos.pl)
Kolej Linowa na Skrzyczne
Kolejka krzesełkowa na Skrzyczne to wielka atrakcja turystyczna o każdej porze roku. Z dwuosobowych krzesełek podczas 1 odcinka (Szczyrk-Jaworzyna) i 4-os. kanapy podczas 2 odcinka (Jaworzyna-Skrzyczne) rozciąga się wspaniały widok na panoramę Beskidów, a ze szczytu przy dobrej pogodzie można podziwiać Tatry.
Czynne w godz. 9:00 – 17:30 (w tyg.); 9:00 – 18:30 (weekend)
II odcinki:
Szczyrk - Jaworzyna – ok. 20 min.
Jaworzyna - Skrzyczne – ok. 5 min.
Sanktuarium Matki Bożej Szczyrkowskiej "Na Górce"
Dojście pieszo od ul. Turystycznej (przy „IT”), pieszo lub samochodem od ul. Wrzosowej (Szczyrk Biła) i ul. Wczasowej. Sanktuarium to jedno z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Szczyrku. To tu 25. lipca 1894r. dwunastoletniej Juliannie Pezda objawiła się Najświętsza Maria. W miejscu objawienia w 1912r. wybudowano Sanktuarium. Obok Sanktuarium znajduje się Grota Matki Boskiej z źródełkiem, będąca miejscem magicznym – pełnym ciszy i spokoju, gdzie można wypocząć i cieszyć się pięknem krajobrazu otaczających gór. (www.szczyrk.sdb.org.pl)
Msze św. w niedziele i święta: 7:30, 9:30, 11:30, 13:15, 17:00; 19:00 (V-VIII), w tygodniu: 7:30 (IV-X), 9:30, 11:30, 17:00; 19:00 (VII-VIII)
Odpusty: 31.01, 2.02, 3.05, 15.08, 8.09
Zabytkowe Sanktuarium św. Jakuba Apostoła
Liczący ponad 200 lat kościół to najstarszy i najcenniejszy zabytek architektury w mieście. Posiada piękna zabytkową ambonę, kamienną chrzcielnicę i kropielnicę z 1800r. oraz obraz przedstawiający św. Jana z XVII wieku. W latach 1937-1939 kościół został rozbudowany, ale po dzień dzisiejszy nie stracił swojej duchowej atmosfery. 24. kwietnia 2011r. kościół został podniesiony do godności Sanktuarium. (www.szczyrk.wiara.org.pl)
Msze św. w niedziele: 8:00, 11:00, 18:00, Poniedz.- piątek: 18:00 (za wyjątkiem III piątku m-ca);
Sobota: 7:00, 18:00. Kontakt w celu zwiedzania dla grup - tel. 603-904-050 (ks. Proboszcz)
BATOR ART GALLERY / Beskidzka Galeria Sztuki
Największa na południu Polski prywatna galeria sztuki współczesnej założona w 1995r. przez Barbarę i Mirosława Batorów. Na powierzchni 200m2 prezentowane są dzieła ponad 130 artystów, współpracujących z Galerią. Co roku organizowanych jest ok. 10 wystaw malarskich, a także liczne koncerty, spotkania autorskie, warsztaty muzyczne i plastyczne, wykłady o sztuce i nie tylko, imprezy folklorystyczne oraz kulturalne. Od wielu lat, co roku, organizowane są plenery malarskie sztuki figuratywnej. Galeria została wpisana do obiektów szlaku kulturowego.
Czynne codziennie w godz. 10:00 – 20:00